Dziewczęca Służba Maryjna

Nasza grupa

Dziewczęca Służba Maryjna istnieje w naszej wspólnocie od samego początku jej powstania, ale intensywną działalność rozpoczęła od 2000 roku, kiedy parafia została erygowana. Wtedy też zaczęła angażować się w różne wydarzenia z życia parafii i Kościoła. Dziewczęta bardzo chętnie biorą udział w misteriach bożonarodzeniowych, przedstawieniach okolicznościowych oraz przygotowują oprawę muzyczną Mszy świętych. W czasie oktawy Bożego Ciała noszą feretrony i sztandary oraz śpiewają psalmy.

Każda dziewczyna, należąca do wspólnoty DSM powinna przestrzegać 5 zadań Dziecka Maryi, którymi są: posłuszeństwo, wspólnota, radość, ofiara i przyjaźń z Jezusem. Jej obowiązkiem jest również uczestniczenie w cotygodniowych spotkaniach oraz odmawianie przy porannym pacierzu modlitwy „ O Pani moja„, powierzając przy tym Maryi całą siebie.

DSM w naszej parafii ma określone stroje liturgiczne w kolorze niebieskim.

Aby zostać DSM-ką trzeba regularnie przychodzić na spotkania, które odbywają się w poniedziałki o godz. 17.00. Prowadzi je Moderatorka DSM Pani mgr Joanna Kaczmarczyk.

Co roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, dziewczynki ślubują, iż będą wypełniać 5 zadań Dziecka Maryi, wtedy też otrzymują pelerynki i medaliki, na znak przynależności do Maryi i Jezusa. Obrzędu przyjęcia kandydatek dokonuje ksiądz proboszcz. Wtedy też cała grupa uczestniczy w uroczystości, uświetniając ją swoim śpiewem oraz przygotowując liturgię Mszy świętej, podczas której w sposób szczególny ofiarujemy nowe DSM-ki opiece Matki Bożej.

Obecnie grupa liczy ok. 26 dziewczyn w różnym wieku, począwszy od kandydatek w wieku 8 lat aż do uczennic szkół średnich.

Galeria zdjęć

Przyjęcie do DSM

Logo DSM

„Na niebieskim tle, ukazana jest stylizowana biała lilia. Wyrasta ona jakby ze złotego półksiężyca. Środkowa część łodyżki tworzy krzyż. Górna część z kwiatem przechodzi przez złotą koronę.

W symbole te wpisane są litery DSM. Symbolika znaczka jest prosta i nie wymaga szerszych wyjaśnień.

Kolor biały i lilia to symbole niepokalanego poczęcia, dziewictwa Maryi i nieskalanej czystości Jej duszy.

Kolor złoty i korona to znak Jej godności królewskiej. Krzyż powszechnie przyjęty znak Chrystusa, może być bliżej wyjaśniany jako przypomnienie udziału Maryi w ofierze Boskiego Syna, dzięki której stała się naszą Współodkupicielką. Wreszcie kolor niebieski oznaczający niewinność przypomina przywilej Wniebowzięcia Maryi”.